Debian 13 Trixie için sanat eseri teklifi

 

Debian Proje Lideri Jonathan Carter‘in Debian e-posta listesine gönderdiği bir mesaj, Trixie döngüsü adına sanat eseri teklifleri için resmi bir çağrıyı duyuruyor. En güncel ayrıntılar için wiki‘ye bakılmasını öneren Carter; “Toy Story 3″te yer alan mavi plastik oyuncak bir dinozor olan Trixie’nin, bilindiği gibi, Debian 13’ün kod adı olduğu, buna göre, Debian Projesinin, işletim sisteminin görünümü ve hissi için grafiklerin ve diğer çizimlerin teklif olarak sunulmasını talep ettiğini duyuruyor. Debian 12 Bookworm için Emerald temasını yarattığı için Juliette Taka‘ya teşekkür etiklerini belirten Carter; son başvuru tarihi olarak 19.09.2024 tarihi belirlenen Trixie döngüsü için sanat eseri tekliflerinin gönderilmesinin beklendiğini söylüyor. Debian’daki diğer her şeyde olduğu gibi sanat eseri toplamanın da Debian’ın topluluğuyla paylaştığı ortak bir çaba olduğu belirtilirken, Trixie sanat eserini hazırlayan kişinin sizlerden biri olabileceğinin unutulmaması isteniyor.

Debian 13 Trixie için sanat eseri teklifi yazısına devam et

Debian & Güvenlik

libndp paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

ffmpeg paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

thunderbird paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

chromium paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

firefox-esr paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

cyrus-imapd paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

vlc paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

*

Debian 10 Buster ömrünün sonuna ulaşıyor

Debian projesi, 25 aylık bir geliştirme döngüsü sonunda, Debian Güvenlik takımı ve Debian Uzun Süreli Destek takımı ile birlikte yürüttüğü çalışmayla geliştirilen ve 5 yıl desteklenecek olan yeni kararlı sürümü Debian 10’u (kod adı Buster), 6 Temmuz 2019‘da duyurmuştu. Debian Uzun Süreli Destek takımı ile birlikte yürütülen çalışmayla geliştirilen ve 5 yıl boyunca desteklenecek olan yeni kararlı sürüm Debian 10 için destek aşaması bitti, Debian 10 Buster artık ömrünün sonuna ulaşıyor. Buna göre, 30 Haziran 2024 itibariyle, Debian 10 Buster için destek süreci sona ermiş olacak ve sürüm ömrünün sonuna (EOL) ulaşmış olacak. Konuya ilişkin olarak Ondřej Surý‘nin GitHub’da yayımladığı bildiriyi inceleyebilirisiniz.

Debian 10 Buster ömrünün sonuna ulaşıyor yazısına devam et

Impress Guide 24.2 duyuruldu

LibreOffice dokümantasyon ekibi tarafından harika bir çalışmayla üretilen Impress Guide 24.2, Olivier Hallot tarafından duyuruldu. Olivier Hallot ve B. Antonio Fernandez’in yardımıyla Peter Schofield tarafından koordine edilen Impress Guide 24.2 güncellemesi, Impress Guide 7.6’yı temel alıyor. Topluluk dokümantasyon ekibinin, Impress Guide 24.2’nin kullanılabilir olduğunu duyurmaktan mutluluk duyduğunu belirten Hallot; Impress kılavuzunun, LibreOffice’in sunumlar (slayt gösterisi) bileşeni olan Impress’in ana özelliklerini kapsarken; metin, madde işaretli ve numaralı listeler, tablolar, grafikler, küçük resimler ve diğer nesneleri içeren slaytlar oluşturabileceğini hatırlattı. LibreOffice 24.2 topluluk sürümü; ayrıca erişilebilirlik, değişiklik izleme, yazım denetimi ve Microsoft’un özel dosya formatlarıyla birlikte çalışabilirlik konularındaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere birçok başka değişikliği de içeriyor. Özellikle, Impress artık metinlerde küçük harflere izin veriyor ve Bluetooth ile güvenli slayt gösterisi uzaktan kumandasının yanı sıra sağlanan şablonlarda iyileştirmeler yapıyor. LibreOffice 24.2’nin sürüm notlarını burada bulabilirsiniz. Impress Guide 24.2 hakkında bilgi edinmek için Olivier Hallot’un duyurusunu inceleyebilirsiniz. Impress Guide 24.2 duyuruldu yazısına devam et