Debian Edu/Skolelinux’un 12.6.0 güncellemesi çıktı

Debian sürüm ekibi tarafından Debian 12.0 “Bookworm”un altıncı güncelelemesi 12.6.0’ın duyurulmasının ardından, Debian Edu/Skolelinux 12.6.0 da çıktı ve yansılarda yerini aldı. Debian Skolelinux olarak da bilinen Debian Edu, tamamen yapılandırılmış bir okul ağının hazırlanması için Debian’a dayalı bir GNU/Linux dağıtımı olarak kullanıma sunuluyor ve Debian Edu/Skolelinux, masaüstü ortamı ve 70’ten fazla eğitim yazılımı paketi içeren sistemle geliyor. Bu nokta sürümün, ciddi sorunlar için birkaç ayarlamanın yanı sıra temel olarak güvenlik sorunlarına yönelik düzeltmeler eklediği ifade ediliyor. Güvenlik önerilerinin zaten ayrı olarak yayınlandığı ve mümkün olduğunda bunlara başvurulması gerektiği belirtilirken, bu nokta sürümün Debian Edu/Skolelinux 12’nin yeni bir sürümünü oluşturmadığı, yalnızca içerdiği paketlerden bazılarını güncellediğinin unutulmaması isteniyor. Sistem; Xfce, GNOME, LXDE, MATE, KDE Plasma, Cinnamon ve LXQt masaüstü ortamları arasında seçim yapılmasına imkan tanıyor. Yüzlerce paket ön yüklenmiş olarak gelen ve sonra da pek çok paketi ekleyebileceğiniz, Debian-edu projesince okullar ve üniversiteler için özel bir ortam sağlamayı hedefleyen ve özel bir Debian dağıtımı olarak geliştirilen Debian Edu/Skolelinux, okulda bir okul ağı mı, sunucular, iş istasyonları ve dizüstü bilgisayarlar mı kurulmak istendiğine veya Debian’ı ağ servisleriyle önceden yapılandırılmış olarak mı elde etmek istendiğine karar verilmesi suretiyle kullanılabiliyor. Sistemlerini sürekli güncelleyenlerin, bu yeni kalıplara ihtiyaçlarının olmadığı ifade ediliyor.

 

 

Debian Edu okul sunucusu, bir LDAP veritabanı ve Kerberos kimlik doğrulama servisi, merkezi ev dizinleri, DHCP sunucusu, bir web proxy’si ve diğer birçok servis sağlar. Masaüstü ortamı ve 70’ten fazla eğitim yazılımı paketi içeriyor ve daha fazlası Debian arşivinden edinilebiliyor. Debian Edu/Skolelinux 12.6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.