Debian 10 Buster ömrünün sonuna ulaşıyor

Debian projesi, 25 aylık bir geliştirme döngüsü sonunda, Debian Güvenlik takımı ve Debian Uzun Süreli Destek takımı ile birlikte yürüttüğü çalışmayla geliştirilen ve 5 yıl desteklenecek olan yeni kararlı sürümü Debian 10’u (kod adı Buster), 6 Temmuz 2019‘da duyurmuştu. Debian Uzun Süreli Destek takımı ile birlikte yürütülen çalışmayla geliştirilen ve 5 yıl boyunca desteklenecek olan yeni kararlı sürüm Debian 10 için destek aşaması bitti, Debian 10 Buster artık ömrünün sonuna ulaşıyor. Buna göre, 30 Haziran 2024 itibariyle, Debian 10 Buster için destek süreci sona ermiş olacak ve sürüm ömrünün sonuna (EOL) ulaşmış olacak. Konuya ilişkin olarak Ondřej Surý‘nin GitHub’da yayımladığı bildiriyi inceleyebilirisiniz.

 

Hatırlanacağı gibi, yeni bir tema ile gelen Buster, 4.19.0-4 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmıştı ve bu çekirdek SMBv3 şifreli paylaşımları destekleyecek kadar yeni idi. Debian 10 Buster; Cinnamon 3.8, GNOME 3.30, KDE Plasma 5.14, LXDE 0.99.2, LXQt 0.14, MATE 1.20, Xfce 4.12 masaüstü ortamlarını kullanıma sunuyordu. Toplam 57.703 paket içinde 13.370’in üzerinde yeni paket içeren sürüm, pek çok güncellenmiş yazılım paketi ile geliyordu ve Debian ile gelen yazılımların tamamının kaynak kodlarını görüntüleme aracı ile codesearch.debian.net adresinde yayında olan Debian Kod Arama servisi de gururla sunuluyordu. Güzel bir süreçti. Debian 10 Buster’e, “hoşçakal” diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.