Debian 12 “Bookworm” sert dondurulma sürecine girdi

Hatırlanacağı gibi, bu yılın sonlarında kullanıma sunulması beklenen “Bookworm” kod adlı Debian 12’nin, kod ve paket dondurulması sürecinin başlatıldığını 19 Ocak 2023‘te yaptığı duyuruyla, Paul Gevers duyurmuştu. Daha sonra yaptığı bir başka duyuruyla, Gevers; Debian 12 “Bookworm” için yumuşak dondurulma sürecine girildiğini haber vermişti. Dondurma sürecinin üçüncü dönüm noktasının Mart ayının ortası olduğunu belirtmiş ve bunun sert bir dondurma olacağını açıklamıştık. İşte Gevers; dün yaptığı duyuruyla üçüncü dönüm noktasının, yani sert dondurulma sürecine girildiğini haber verdi. Bu, şu andan itibaren anahtar paketlerin ve ayrıca önemli bir autopkgtest kapsamına sahip olmayan paketlerin, kararsızdan teste geçebilmek için sürüm ekibi tarafından engellenmesinin kaldırılması gerektiği anlamına geliyor. Engellemeyi kaldırma talebinde bulunmak gerektiğini düşünenlerin, bu talebin uygun olup olmadığını kontrol etmelerinin önemli olduğu belirtiliyor. Şimdi, mümkün olduğu kadar çok sorunu bulmak üzere kurulumları ve yükseltmeleri test etmeye yardımcı olmak için iyi bir zaman olduğu ifade ediliyor.

 

Sert dondurulma süreci hakkında bilgi edinmek için buradan yararlanabilirsiniz. Anahtar paketler hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz. Özgür olmayan üretici yazılımı değişiklikleri hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz.  Gevers’in Debian 12 “Bookworm”un sert dondurulma sürecine girdiğine ilişkin duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.